Evaluační zpráva

 

 

Evaluační zpráva J-service

 

Evaluaci provedla: Eliška Čerňanská

Česká instituce: J-Service, Ústí n. Labem

Zahraniční partner: ILS English, Nottingham

II. turnus stínování proběhl ve dnech: 4. – 8. 11. 2013

 

Témata stínování, na kterých se partneři dohodli:

Manažerská oblast: Komunikace s klienty, marketing, teaching of teachers

Lektorská oblast: struktura vyučovací hodiny, efektivita procesu učení, zpětná vazba v procesu učení, tipy při výuce angličtiny, efektivní využívání výukových materiálů a další.

Osoby, které se účastnily evaluace:

Za J-Service:

Manažerka Jana Nová

Lektor David Hradílek

Za ILS English:

Lektor a manažer dalšího vzdělávání Stephen Button

Lektorka a manažerka dalšího vzdělávání Taal Millard

 

Závěry II. turnusu stínování:

II. turnus stínování, který v J.service proběhl v termínu od 4. do 8. listopadu 2013, částečně navazoval na I. turnus stínování, a to především v rámci stínování manažerky společnosti a lektorky Jany Nové, která se účastnila obou turnusů. Lektor David Hradílek se stínování účastnil poprvé jak v rámci projektu, tak i ve své profesní kariéře.

Na úvod v pondělí 4. 11. proběhl seznamovací pohovor a shromažďování informací mezi Davidem Hradílkem, Janou Novou a Stephenem Buttonem. V úterý 5. 11. potom bylo započato samotné stínování v hodinách Davida Hradílka. Stephen Button popisuje jeho styl učení jako velmi příjemný a entuziastický, vyjadřuje až obdiv k panu Hradílkovi vzhledem k tomu, že ne všichni jeho studenti sdíleli jeho nadšení pro anglický jazyk. Zpětná vazba Davidu Hradílkovi byla předána po každé absolvované hodině. Ve volném čase mezi výukou potom probíhal koučink a předání doporučení ze strany lektora Stephena Buttona. Následující den ve středu 6. 11. proběhla společná diskuse mezi manažerkou společnosti Janou Novou, jejími lektory včetně Davida Hradílka a Stephenem Buttonem ohledně nových přístupů k výuce a možných vylepšení způsobu výuky.

Zároveň se stínováním Davida Hradílka byla stínovaná i manažerka společnosti J-Service Jana Nová, a to jak jako manažerka, tak i jako lektorka. Na jejím stínování se kromě Stephena Buttona podílela i Taal Millard. Stejně tak jako v předchozím turnusu, i nyní byla Jana Nová otevřená novým metodám výuky a sama převzala iniciativu v rámci dotazování se na využití interaktivních výukových pomůcek nebo např. na možnosti výukových programů na učení slovíček. V pondělí 4. a ve středu 6. 11. se stínování Jany Nové účastinl Steve Button, ve čtvrtek 7. a v pátek 8. 11. potom Taal Millard. Společně s Taal Millard probíhalo i stínování Jany Nové jako manažerky. Důraz byl tentokrát kladen na osvědčené marketingové metody a na možnosti kurzů pro lektory (teaching of teachers), které Taal vede. Bližší informace o manažerském stínování si paní Nová vzhledem k interním firemním informacím nepřeje zveřejnit.

Konkrétní doporučení pro lektory Davida Hradílka a Janu Novou:

-       nedokončovat věty za studenty, přestože jim trvá dlouho odpovědět

-       více využívat vizuální pomůcky jako jsou tablety nebo tabule

-       poupravit učebnice tak, aby více odpovídali požadavkům studentů

-       u studentů s nižší úrovní angličtiny méně mluvit a využívat více mimiku, případně obrázky

Manažerka Jana Nová i lektor David Hradílek hodnotili II. turnus stínování jako velmi přínosný. David Hradílek zkouší implementovat nové poznatky přímo do výuky a zatím se setkává s převážně pozitivními reakcemi od svých studentů. Jana Nová si pochvalovala spolupráci s ILS English především z manažerského hlediska. Ve spojení se zahraniční institucí by ráda zůstala i nadále a s jejich pomocí dále rozvíjela svou vzdělávací společnost.

 

 

Evaluační zpráva Litvínovská vzdělávací společnost

 

Evaluaci provedla: Eliška Čerňanská

Česká instituce: Litvínovská vzdělávací společnost, Litvínov

Zahraniční partner: ILS English, Nottingham

II. turnus stínování proběhl ve dnech: 4. – 8. 11. 2013

 

Témata stínování, na kterých se partneři dohodli:

Manažerská oblast: Komunikace s klienty, marketing, teaching of teachers

Lektorská oblast: struktura vyučovací hodiny, efektivita procesu učení, zpětná vazba v procesu učení, tipy při výuce angličtiny, efektivní využívání výukových materiálů, motivace žáků ke studiu a další.

Osoby, které se účastnily evaluace:

Za Litvínovskou vzdělávací společnost:

lektorka Monika Šupitová

lektorka Štěpánka Hronová

manažerka Dana Balochová

Za ILS English:

lektor a manažer dalšího vzdělávání Stephen Button

lektor Marius Jackson

 

Závěry II. turnusu stínování:

II. turnus stínování proběhl v Litvínovské vzdělávací společnosti od 4. do 8. listopadu 2013. Obdobně jako u J-service navazoval tento částečně na I. turnus stínování. Opětovně se stínování účastnila manažerka společnosti Dana Balochová a lektorka Monika Šupitová. Nově stínovanou lektorkou byla Štěpánka Hronová.

 

Samotné stínování lektorek Šupitové a Hronové probíhalo ve dnech 6. a 7. 11. 2013. Každou z lektorek navštěvoval v hodinách jiný lektor, s Monikou Šupitovou spolupracoval Stephen Button, se Štěpánkou Hronovou Marius Jackson. Ihned po skončení samotných náslechů v hodinách probíhala zpětná vazba pro lektorky a jejich následný koučink.

Doporučení pro lektorky Šupitovou a Hronovou:

 

-          Intenzivnější práce studentů ve dvojicích

-          Vyvolávání studentů jmenovitě tak, aby silnější studenti hodinám nedominovali.

-          Více zahrnout studenty do vyučování, povolit jim větší iniciativu.

-          Měnit zasedací pořádek tak, aby studenti neseděli vždy vedle svých přátel.

-          Klást větší důraz na výslovnost.

-          Reproductive skills (mluvení, čtení) jako priorita výuky.

-          Vyzkoušet tzv. „obrácený model“, kdy samostatná práce studentů neprobíhá až po skončení lekce, ale ještě před ní. V hodině je posléze probíráno již známé téma, což šetří čas a může vést k lepší zapamatovatelnosti ze strany studentů.

-          Věnovat zvýšenou pozornost reakci studentů na novou formu výuky, počáteční reakce může být negativní. Snažit se o co nejhladší přechod k novým metodám.

Stínování manažerky Dany Balochové proběhlo především formou rozhovorů face-2-face, při nichž bylo probíráno především další vzdělávání lektorů tzv. teaching of teachers, na něž se Stephen Button specializuje. Byly probrány jednotlivé programy, které by byly vhodné pro lektory Litvínovské vzdělávací společnosti. Důraz byl kladen především na neustálé vzdělávání jednotlivých lektorů, které by mohlo společnosti přinést konkurenční výhodu.

Jak manažerka, tak i obě lektorky se shodují na přínosu projektu. Dle Moniky Šupitové je setkání s britskými lektory a jejich koučink potřebným impulzem pro další osobní rozvoj. Štěpánka Hronová velmi kvituje nové metody výuky, na které Marius Jackson poukázal. Obdobně jako v dalších stínovaných společnostech, i v Litvínovské vzdělávací společnosti by rádi navázali na nově vzniklé vztahy a využili je k dalšímu rozvoji společnosti i po skončení projektu.

 

 

Evaluační zpráva Mezinárodní jazykový institut

 

Evaluaci provedla: Eliška Čerňanská

Česká instituce: Mezinárodní jazykový institut, Most

Zahraniční partner: ILS English, Nottingham

II. turnus stínování proběhl ve dnech: 4. – 8. 11. 2013

Stínování manažerky: 16. – 19. 12. 2013

 

Témata stínování, na kterých se partneři dohodli:

Manažerská oblast: Komunikace s klienty, marketing, teaching of teachers, nové kurzy

Lektorská oblast: struktura vyučovací hodiny, efektivita procesu učení, zpětná vazba v procesu učení, tipy při výuce angličtiny, efektivní využívání výukových materiálů a další.

Osoby, které se účastnily evaluace:

Za Mezinárodní jazykový institut:

manažerka a lektorka Marcela Hergesselová

lektorka Zuzana Šimonová

lektorka Pavlína Vrbová

lektor Jaroslav Barok

Za ILS English:

lektor a manažer dalšího vzdělávání Stephen Button

manažer dalšího vzdělávání Matt Farrell

lektor Marius Jackson

 

Závěry II. turnusu stínování:

Společnost Mezinárodní jazykový institut se stínování účastnila poprvé ve II. turnusu. V oficiálním termínu od 4. do 8. listopadu 2013 byli stínováni lektoři Mariusem Jacksonem a Stephenem Buttonem. Manažerka společnosti Marcela Hergesselová se kvůli pracovnímu vytížení v původním termínu po dohodě se všemi stranami zúčastnila stínování až v termínu 16. – 19. 12. 2013. Jejím stínujícím manažerem byl Matt Farrell.

Při stínování lektorů byl dbán důraz především na využití nových metod a plánování hodin. Vzhledem k tomu, že studenti večerních kurzů by měli absolvovat stejné penzum látky jako studenti denních kurzů, setkávají se lektoři s nedostatkem času a prostoru pro výuku večerních kurzů. Stejně tak jejich studenti mají i jiné povinnosti než anglický jazyk, a tím vznikají ve výuce neefektivnosti. Na ty se právě při stínování zaměřili oba britští lektoři. Českým lektorům tak prezentovali možné výukové metody, kterých by za dané situace využili. Zároveň se každý z lektorů účastnil zpětné vazby ke své výuce po náslechu v hodinách a koučinku, který měl napomoci jejich dalšímu rozvoji.

Doporučení pro lektorky Šimonová, Vrbová, Barok, Hergesselová:

 

-          důraz na reproductive skills (mluvení, čtení, psaní)

-          přenesení větší zodpovědnosti na studenty

-          zkusit v hodině zadat přípravu na další hodinu tak, aby studenti již měli představu o tom, co je příště čeká

-          dbát na důsledné vyslovování studentů

-          pokud možno eliminovat český jazyk z výuky a to i u studentů začátečníků

-          využívat interaktivní metody – cvičení s obrázky, mobilní aplikace pro studium slovíček

Stínování manažerky bylo zaměřeno dvěma směry. Jedním z nich bylo navrácení společnosti její prestiž a původní postavení, o něž částečně vlivem krize a částečně vlivem zrušení podpory pomaturitního programu vzdělávání dle slov manažerky přišla. Matt Farrell se tak věnoval možnosti otevření nových kurzů a dalším vzdělávání lektorů společnosti. Společně s Marcelou Hergesseovou navrhli možné směřování společnosti ve výuce dalšího vzdělávání například získáním akreditace pro pořádání kurzů a certifikací pro lektory.

Manažerka a všechny lektorky shledali stínování jako přínosné. Jediný, kdo ve stínování žádný přínos nenalezl, byl lektor Jaroslav Barok. Na rozdíl od jeho kolegyň si nedokáže představit, jak by nabyté informace mohl využít v praxi při vlastní výuce. Zuzana Šimonová však zkusila využít rady Mariuse Jacksona a snaží se přenést více zodpovědnosti na své studenty a dosavadní zkušenosti s tímto hodnotí jako velice kladné.